ÜZÜM

Vitamin ve mineraller:A,B,B2,C,Antioksidan

Üzüm(Vitis) yeryüzünde kültürü yapilan en eski meyve türlerinden birisidir. Tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu'yu da içine alan küçük Asya, Kafkasya'yı da kapsayan bölgedir. Diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biri olan üzümün 15.000'in üzerinde üzüm çesidi bulunduğu tahmin edilmektedir. Anavatanı Anadolu olan çesitler 1200'ün üzerindedir. Bu çesitlerden oluşturulmuş Milli Koleksiyon Bağı Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde bulunmaktadır. Bunların 50-60 kadarının ekonomik üretimi yapılmaktadır.
Üzüm, 3.000'den fazla renk ve tadıyla taze ve kuru olarak yiyebileceğimiz en yaygın ve sevilen meyvelerden biri olma özelliğini taşıyor.
Üzümün; anti-oksidan, anti-aging, kan yapımına yardımcı ve kanserden koruyucu etkileri bilinmektedir. Siyah üzüm kabuğunda bulunan 'Resveratrol maddesi, anti-kanserojen ve anti-oksidan olma özelliklerini taşımakta ve beyin hucrelerini korumaktadır. Üzümün çekirdeğindeki diğer bir madde olan 'Quersetin' ise kan yapımına yardımcı olmaktadır. Bu yolla damarların sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Üzümün güçlü anti-oksidan özelligi, E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır. Üzüm sırasında; su(%70-80), karbonhidratlar(%15-25), organik asitler(%0.3-1.5), tanenler (%0.01-0.10), azotulu bileşikler(%0.03-0.17), mineral bileşikler (%0.3-0.5)bulunmaktadır.
(Wikipedia)